O mnie

Moje zdjęcie
Mam już swoje lata. Fotografią zainteresowałem się stosunkowo niedawno i można by rzec na starość;-) Ale dopóki zdrowie i kondycja mi pozwalają, włóczę się z aparatem po bagnach, lesie i krzakach, żeby robić to co sprawia mi największą satysfakcję.

czwartek, 23 stycznia 2014

Dobra pogoda na sowy.


Wczoraj były moje urodziny. Pewien Puszczyk z tej okazji postanowił zrobić mi prezent.
Ale po kolei. Dzień był wyżowy. Bezchmurne, rozgwieżdżone niebo, kryształowe powietrze, zero wiatru i szybko spadająca po zachodzie słońca temperatura. Jednym słowem " świetna pogoda na sowy".
Plan miałem w głowie już od zeszłego roku. Ambona na skraju starego sosnowego lasu w której okna zamaskowałem workami jutowymi.


 Przy ambonie sosna z obłamanym kikutem konara na  wysokości około 6 - 7 metrów, doskonała czatownia dla drapola. Wskazywało na to guano na ziemi i ślady szponów na konarze. Konar idealnie na wysokości okien ambony, tylko siadać i uzbroić się w cierpliwość. Manualnie ustawiłem ostrość na kikut konara a metodą prób i błędów siłę błysku lampy.
Powoli zapadały ciemności a wraz z nimi temperatura zaczęła szybko spadać osiągając jakieś -17 stopni. Zaczynało się nocne życie lasu, pełne różnorakich szmerów, odgłosów stąpających po zmrożonym śniegu zwierząt, trzaskania zmarzniętych drzew i....głosu Puszczyka, który co rusz odzywał się gdzieś niedaleko.
W moim planie nie przewidziałem jednak tego że w ciemnościach trudno będzie mi zobaczyć ptaka, jeżeli zdecyduje się usiąść  na domniemanej czatowni. Wytężałem wzrok jak tylko mogłem i zdałem się na intuicję, która w pewnym momencie podpowiedziała mi że coś usiadło na konarze a może to mój wzrok zadziałał w ciemności i coś dostrzegł nie wykluczone też że to przysłowiowy siódmy zmysł kazał mi wyzwolić migawkę. Co by to jednak nie było, na ekraniku zobaczyłem Puszczyka.

Pomyślałem że to prezent na moje urodziny, bo choć Puszczyk to dość pospolity ptak, jednak ze względu na swój nocny tryb życia niełatwy do zaobserwowania i fotografowania.  

10 komentarzy:

 1. Może i pospolity, ale jak dla mnie przepiękny! Gratuluję udanych zdjęć i szczęścia, a z okazji urodzin życzę wszystkiego dobrego i wielu kolejnych wspaniałych okazji do fotografowania przyrody :)

  OdpowiedzUsuń
 2. miejmy nadzieje, ze jego wzrok nie zostal uszkodzony ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest wiele dyskusji na temat czy błysk lampy uszkadza wzrok sowy. Jak na razie nie ma definitywnej opinii jest szkodliwy czy nie. Wielu fotografów robi zdjęcia sów z fleszem. Widziałem cykl zdjęć pary Płomykówek fotografowanych przez kilka tygodni z fleszem i na kolejnych zdjęciach nie widać było aby były bardziej ułomne z powodu uszkodzenia wzroku. Do końca sesji bardzo skutecznie polowały i przynosiły gryzonie swojemu potomstwu, co udokumentowane było na kolejnych zdjęciach.
   Chociaż muszę przyznać że przed przystąpieniem do mojej sesji zdjęciowej z Puszczykiem też miałem obawy. Jak opisałem w moim poście wyregulowałem siłę błysku, był on ustawiony na bardzo małą moc. Zdjęcie podczas obróbki musiałem bardzo rozjaśnić. Ponadto połowa palnika lampy błyskowej była przysłonięta workiem jutowym maskowania. W źrenicy ptaka nie widać charakterystycznego dla silnego błysku, odbicia światła od dna oka. Chętnie jednak poczytam o szkodliwości błyskania lampą do sów, jeżeli znasz jakieś wiarygodne materiały.

   Usuń
 3. Krzysztofie przede wszystkim wszystkiego najlepszego z okazji urodzin. Życzę Ci zdrowia i czasu na realizację tych niezliczonych pomysłów.Potrafisz zaskoczyć tematami co oczywiście cieszy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Karol, również pozdrawiam ;-)

   Usuń
 4. Najlepszego. Świetny plan i bardzo dobrze zrealizowany BRAWO

  OdpowiedzUsuń
 5. piękny łup ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Robi Pan przepiękne zdjęcia :) A sowami jestem zafascynowany od dawna są takie tajemnicze a zarazem piękne,nawet od kilku lat w moim ogrodzie gniezdzi się para uszatek :D I jeszcze wszystkiego najlepszego dla Pana i udanych zdjęć ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluje zdjęć! i wszystkiego najlepszego :)

  OdpowiedzUsuń

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy