O mnie

Moje zdjęcie
Mam już swoje lata. Fotografią zainteresowałem się stosunkowo niedawno i można by rzec na starość;-) Ale dopóki zdrowie i kondycja mi pozwalają, włóczę się z aparatem po bagnach, lesie i krzakach, żeby robić to co sprawia mi największą satysfakcję.

czwartek, 19 grudnia 2013

Myszołów na myszołowołapkę.

Zdjęcie które chciałem pokazać może nie jest jakieś odkrywcze ale historia jego powstania jest śmieszna a o powstaniu jego zadecydował przypadek.
Przy samym domu mam budę z której z różnym skutkiem fotografuję ptaki drapieżne. Czasami nie wykładam przy niej całości przynęty którą dotaskam. Nadmiar kładę na dachu czatowni żeby nie zjadły jej lisy i psy. Podczas jednej z zasiadek usłyszałem że na dachu usiadły jakieś ptaszyska a po chwili myślałem że dach budy zwali mi się na głowę. Po odgłosach domyśliłem się że na dachu usiadły myszołowy które stoczyły utarczkę o przynętę. Po chwili moje przypuszczenia się potwierdziły, ponieważ przez szczelinę obserwacyjną zobaczyłem odfruwającego myszołowa a na dachu usłyszałem odgłosy rozszarpywania przynęty przez myszołowa który wygrał walkę o mięsiwo.
Wydarzenie to podsunęło mi pomysł sfotografowania myszołowa najkrótszym z posiadanych obiektywów. Z powodu braku czasu zadanie powierzyłem mojemu koledze Tomkowi, który tak samo jak ja lubi siedzieć w budach i fotografować ptaki ;-) Wcześnie rano, jeszcze po ciemku byliśmy przy budzie. Tomek rozlokował się w środku ze swoim aparatem a ja ustawiłem  mój na dach budy. Manualnie ustawiłem ostrość na 40 cm i zamaskowałem aparat. W takiej też odległości przed aparatu położyłem przynętę. Tomkowi podałem do budy wężyk spustowy podłączony do aparatu, dzięki któremu miał wyzwalać migawkę gdy usłyszy jakieś odgłosy na dachu. Sam pojechałem do pracy a mojego kolegę zostawiłem na pastwę ptaków ;-)
Tak właśnie powstało poniższe zdjęcie myszołowa z odległości 40 cm obiektywem o ogniskowej 10 mm.
Tomek śmiał się że myszołów złapał się na myszołowołapkę ;-)
2 komentarze:

  1. niezła historia ;-). Chwali się dobry refleks i umiejętność wykorzystania przypadkowych odkryć ;-D

    OdpowiedzUsuń

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy