O mnie

Moje zdjęcie
Mam już swoje lata. Fotografią zainteresowałem się stosunkowo niedawno i można by rzec na starość;-) Ale dopóki zdrowie i kondycja mi pozwalają, włóczę się z aparatem po bagnach, lesie i krzakach, żeby robić to co sprawia mi największą satysfakcję.

wtorek, 10 grudnia 2013

Jastrząb w śnieżycy.

Huragan Ksawery który hulał w ostatni weekend nad naszym krajem nie zniechęcił mnie do zasiadki na ptaki drapieżne. Byłem bardzo ciekaw jaki wpływ na żerowanie ptaków mają tak niekorzystne warunki.
O dziwo przed budą był spory ruch. Mnie najbardziej interesował jastrząb. To piękny ptak, obecnie coraz rzadszy, zapewne dlatego w swojej kolekcji mam niewiele fotografii tego gatunku.
Ten który przyleciał pod moją budę to nieduży, młody osobni, prawdopodobnie samiec. U jastrzębi samiec jest znacznie mniejszy od samicy.
W sumie wypad uznałem za udany. Wokoło szalała śnieżyca. Ja sobie wygodnie siedziałem w czatowni i miałem możliwość obserwowania pięknego ptaka.
Zdjęcia wywołałem z różnym balansem bieli. Sam nie mogłem się zdecydować czy lepszy jest zimny niebieskawy odcień podkreślający dramatyzm chwili czy cieplejszy kolor dający naturalną białą barwę śniegu.
10 komentarzy:

 1. Przepiękny ptak! Jestem ogromną fanką Twoich fotografii. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka dni wcześniej przy tej czatowni mój kolega sfotografował starego jastrzębia. Starsze ptaki są bardziej atrakcyjnie upierzone. Tego dnia przyleciał młody ptak, który nie jest tak ładnie upierzony. Mimo to bardzo cieszy mnie to spotkanie. Również pozdrawiam ;-)

   Usuń
 2. Krzysztofie masz nosa w doborze warunków by idealnie oddać ten zimowy i trudny dla zwierząt okres. Piękny ptak-Jastrząb niestety otoczony złą sławą zwłaszcza wśród hodowców gołębi. Zdjęcia podobają mi się w kolejności w jakiej zamieściłeś je tutaj:-) Co do balansu bieli to odpowiem linkiem do pierwszego ujęcia:
  http://img834.imageshack.us/img834/1413/9684.jpg
  Moim zdaniem a w zasadzie mojego monitora dość dobrze skalibrowanego wynika,że zdjęcia lekko wpadają w zielonkawy zafarb i są troszeczkę niedoświetlone. W zasadzie każdy aparat widzi takie warunki oświetleniowe w powyższy sposób. Nie dysponowałem rawem ale z miniatury wyszło mi po drobnych korektach jak powyżej w linku.Ograniczyłem się w zasadzie do wyrównania wszystkich kanałów RGB (w lewo do środka wykresu) by lekko rozjaśnić i dodatkowo przesunięcia krzywej kanału niebieskiego w lewo(do środka) by zdjąć ten lekki zielonkowo-bury zafarb. Nie wiem czy Cię przekonuje moja wersja ale starałem się rzeczowo podpowiedzieć choć w obróbce jeszcze dużo nauki przede mną

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I w taki sam sposób otrzymałem drugie ujęcie:
   http://img849.imageshack.us/img849/1676/tz0p.jpg
   Obróbka,obróbką rzecz mniej ważna bo najważniejsze są Twoje spotkania z dziką naturą,którymi się dzielisz i które z sukcesem uwieczniasz.Pozdrawiam

   Usuń
  2. Witaj Karol. Bardzo cenię Jastrzębia jako "trofeum"fotograficzne. To bardzo ostrożny ptak. Nie zdarzyło mi się aby przyfrunął gdy pod czatownią jest tłoczno. Nigdy nie przylatuje gdy nęcisko okupuje banda kruków. Za każdym razem gdy widzę go pod swoimi czatowniami, jest spokój i nie ma ptaków, i nagle ląduje ON.
   Rzeczywiście Twoja obróbka zdjęć jest lepsza. Jeżeli pozwolisz podmienię dwa pierwsze zdjęcia na te które Ty obrobiłeś

   Usuń
  3. Krzysztofie to dla mnie zaszczyt i przepraszam za 'pracę' nad Twoimi zdjęciami. Mogę się tylko domyślać jakie emocję są związane w spotkaniu i momencie przechytrzania tego wybitnego drapieznika. Życzę kolejnych spotkań także z tym starszym ptakiem.

   Usuń
 3. Piękne Krzysztofie :) Chwiałbym kiedyś pochwalić się takimi zdjęciami.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Damian. Znając Twoje zamiłowanie do przyrody jestem przekonany że wkrótce Będziesz mógł pokazać znacznie lepsze fotografie.

   Usuń
 4. świetne strzały! Mniejsza o balans bieli, scena sama w sobie perfekt!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień dobry
  Niestety nie znalazłam na stronie adresu e-mail.
  Chciałabym przedstawić informacje na temat możliwości współpracy reklamowej
  Proszę o kontakt na: kontakt@blog-media.pl
  Pozdrawiam serdecznie
  Magdalena

  OdpowiedzUsuń

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy