O mnie

Moje zdjęcie
Mam już swoje lata. Fotografią zainteresowałem się stosunkowo niedawno i można by rzec na starość;-) Ale dopóki zdrowie i kondycja mi pozwalają, włóczę się z aparatem po bagnach, lesie i krzakach, żeby robić to co sprawia mi największą satysfakcję.

wtorek, 29 maja 2012

Krętogłowy

 Z początkiem maja w koronach drzew można usłyszeć jęczące zawodzenie. Ktoś kto interesuje się ptakami rozpozna od razu ten głos. Dla kogoś kto nie jest obyty z tematem próbka do odsłuchania tutaj:    http://www.xeno-canto.org/embed.php?XC=75468&simple=0" scrolling=no frameborder=0 width=340 height=230>                             
Tym który tak smęci jest Krętogłów, niewielki ptak zaliczany do dzięciołowatych.
W tym roku miałem możliwość oglądania toków Krętogłowów które zadomowił się w moim sadzie.
Ptaki te gnieżdżą się w dziuplach, chociaż same dziupli nie wykuwają dlatego interesowały się kawałkiem szczapy opałowej z otworem dziuplowym, którą na wabia podłożyłem w sadzie.
Żywią się mrówkami i ich larwami. Do wydobywania mrówek służy im długi i lepki język, którym penetrują wszelkie zakamarki.
Udało mi się uwiecznić zaloty i kopulującą parę. Zapewne wkrótce w którymś ze starych, dziuplastych drzew na moim obejściu, wylęgną się młode Krętogłowy :))


2 komentarze:

  1. Piękne zdjęcia. Ten głos często słyszę w okolicy mojej działki, ale ptaka nigdy nie widziałam.Muszę poobserwować.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ptak jest raczej skryty, ale jak się raz go zobaczy, wiadomo czego szukać i jak obserwować. Jego aktywność głosowa powoli się kończy, w trakcie wysiadywania i odchowu młodych raczej mało się odzywa. Miło mi że zainteresowało Ciebie moje opowiadanie i zdjęcia ;-)

      Usuń

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy